PROGRAM

Thursday, November 3rd 2022

Musical accompaniment: Vitomir Ivanjek, piano

 

6 P.M.
INDIAN SILENT FILM – Indian documentary Celluloid Man (Shivendra Singh Dungarpur, 2012) – 2.34′
(the film is in English, without Croatian subtitles)

 

9 P.M.

COMPETING FILMS I
Div i sjeme (Giant and the Seed, Sara Shabani, 2022, Germany, 10′)
Corona Rollercoaster (Thomas Deitlein, 2022, Croatia, 5′)
Kokos-Banana. Lijenost (Coconut Banana. Laziness, Sasha Guschin, 2022, Russia, 25′)
Lopov (The Thief, Mohammed Adel Abd El Azim, 2021, Egypt, 2′)
Franceska (Alberto Cano, 2021, Spain, 7′)
Signal (Telemach Wiesinger, 2020, Germany, 10′)
Igrajući se (Playing Away, A.D. Cooper, 2021, UK, 15′)
Petlja (Loop, Pablo Polledri, 2021, Spain/Argentina, 8′)

 

Friday, November 4th 2022

Musical accompaniment: band Sunrise Session; Ivan Kapec – guitar, Toni Starešinić – keyboards, Bruna Matić – drums

 

6 P.M.
CROATIAN SILENT FILM HERITAGE – movies about Split – 42′
Sokolski slet u Splitu (dokumentarni, Josip Karaman, 1910, 1′)
Procesija sv. Duje (dokumentarni, Josip Karaman, 1911, 2′)
Sprovod gradonačelnika Vicka Mihaljevića (dokumentarni, Josip Karaman, 1911, 2′)
Karneval u Splitu (dokumentarni, 1920, 2′)
Solin i njegove starine (dokumentarni, Stanislav Noworyta, 1926, 3′)
Otkrivanje spomenika Grguru Ninskom (dokumentarni, Milan Marjanović, 1929, 8′)
Split (dokumentarni, oko 1930, 14′)
Sunčani Split (dokumentarni, Aleksandar Gerasimov, 1933-1938, 10′)

Film review: Ph.D. Marko Špikić, full professor from the Department of Art History of the Faculty of Philosophy in Zagreb.

Selector of the Croatian program: Juraj Kukoč

 

8 P.M.
COMPETING FILMS II
Putnici (Passengers, Hardy Celia, 2022, Belgium, 7′)
Otmjenost (Elegance, Hamdy El-Sayed, 2021, Egypt, 17′)
Stara kuća (The Old House, Achraf El Moutaoukil, 2022, Marocco, 12′)
Nebeska kupola (Skydome, Anna Juesas García, Adolfo Aliaga, 2022, Spain, 4′)
Marmelada (Marmalade, Radostina Neykova, 2020, Bulgaria, 5′)
Turbulencija (Turbulence, Telemach Wiesinger, 2022, Germany, 15′)
Rumene zore (Yellow Dawn, Davorin Marc, 2022, Slovenia, 3′)
Sok (Juice, Mona Keil, 2022, Germany, 5′)
Ljeto (Damir Radić, 2020, Croatia, 12′)
Filmski temeljac (Stock, Alexei Dmitriev, 2022, Germany/Russia, 5′)

10 P.M.
INDIAN SILENT FILM – Shiraz, A Romance of India, 1928., 1.45′

 

Saturday, November 5th 2022

Musical accompaniment: Lela i Joe Kaplowitz

 

8 P.M. 

WINNER ANNOUNCEMENT

 

8,30 P.M.
INDIAN SILENT FILMKrishna’s childhood (Kaliya Mardan, 1919., director D. Phalke – 48′)

INDIAN SILENT FILM – Raja Harishchandra, 1913., director D. Phalke, first silent film in India – 15′

 

 

Program Council:
dr. sc. Nikica Gilić
dr. sc. Etami Borjan
Juraj Kukoč